23 Mart 2009 Pazartesi

Karakedi Bozacisi


Bir Eskişehir klasiğidir kış günlerinde boza içmek. Eskişehir'de bozanın en güzeli de Köprübaşında bulunan Karakedi Bozacısında yapılır.

Karakedi Bozacısı 40 yılın üzerinde zamandır boza yapıyor, yeri daha önce başka bir yerdeydi. Kanımca Vefa bozasından tat olarak eksiği yoktur, bana ve birçok kişiye göre Türkiye'de en iyi boza burada yapılır.

Köprübaşındaki şubesinde ayaküstü boza içebilirsiniz. Hafif ekşili, tatlı ve yoğun kıvamlı Karakedi bozası aslında içilmekten çok yenir. Karakedi'de masalarda bozayı yiyebilmeniz için çay kaşıkları vardır. Kökeni Orta Asya'ya dayanan ve buğdayın fermentasyonu ile yapılan bu içecek Karakedi'de mısır ile yapılıyor. 

Karakedi'nin duvarlarında bozanın sağlığa faydaları ile ilgili yazılar görebilirsiniz.

Karakedi'de bozayı eve götürmek isterseniz hala plastik poşetlerde verirler. Hatırlıyorum bir seferinde alıp eve götürmüştüm ve tam eve gelince poşet yırtılmıştı, boza için çok üzülmüştüm. Karakedi'de bozanın bardağı 1,25TL kilosu ise 5TL (fiyat bilgisi en son Ekim 2011 de güncellenmiştir, ayrıca artık yazın da boza satmaya başlamışlar).

Telefon: 0222 231 12 31
Adres: Köprübaşı Caddesi No. 46 Eskişehir

Daha Büyük Haritayı Görüntüle

20 Mart 2009 Cuma

Karadeniz Pide Doner ve Lahmacun Salonu


Beşiktaş çarşısının içinde ayaküstü en lezzetli döner yenilebilecek yerlerden biri. Çarşıda Kartal heykelinin bulunduğu sokakta Kaymakçı Pando'nun tam karşısında yeri. Görünüş ve isim olarak hayli sıradan görünen bir yer ama özellikle öğle saatlerinde döner alabilmek için sıra beklemeniz gereken bir yer. Beşiktaş çarşı buradaki dönerin lezzetini biliyor ve döner almak için sıraya giriyor.

Dürüm, yarım, çeyrek, 3 çeyrek, pilavüstü ve pide dönerleri var. Pide dönerde pideleri de kendileri pişiriyorlar, herzaman pideleri taze oluyor. Döner yanında çorba, açık ayran ve pide lahmacun da var, açıkçası pidelerini hiç denemedim.

Döneri hiç kıyma kullanmadan parça etten yapıyor Karadeniz Döner, koyun ve dana eti karışık. Döneri tüpgaz kullanarak pişiriyorlar. Döneri yağlıca bir döner ama ekmek, pide içi yenen dönerin de biraz yağlı olması lazım. Dönerle birlikte klasik olarak domates, biber ve isterseniz kıyılmış kuru soğanla döneri servis ediyorlar.

Ayaküstü lezzetli döner için iyi adreslerden birisi Beşiktaş'taki Karadeniz Döner.

(Vedat Milör'ün programında burayı tanıtması sonrasında Vedat Milör zammı yaparak yarım ekmek ve pide döneri Mart 2011 itibariyle 6TL yaptılar)

Telefon: 0212 261 76 93
Adres: Sinanpaşa Mahallesi Mumcu Bakkal Sokak No. 6 Beşiktaş İstanbul


View Larger Map

19 Mart 2009 Perşembe

Au Nid D'Hirondelle

Fas Casablanca'da Zerktouni bulvarı üzerinde rastladığım ve orada olduğum sırada abonesi olduğum güzel Çin restoranlarından biri. 2001 yılında Casablanca'da bulunduğum 1 yıl süresince en sık gittiğim restoranlardan biri. Çinli bir karı ve koca tarafından işletiliyor, en son 2007 yılında gittiğimde Çinli kocanın vefat ettiğini öğrendim, şu anda karısı tarafından işletiliyor. Garsonlar ise Faslı ve bu geçen zaman zarfında değişmemişler ve hemen beni hatırladılar.

Bu Çin restoranın en güzel yaptığı giriş yemeklerinden biri nem. Bu içinde pirinçten yapılmış noodle, parça tavuk eti ve sebzelerin olduğu ve yağda kızartılarak getirilen bir Çin böreği. Bu leziz börek yanında tatlı ve pirinç sirkeli ekşili bir sos ile servis ediliyor. Üzerine bir miktar da soya sos eklerseniz enfes oluyor. Türkiye'deki Çin restoranlarında bu lezzetli böreğe hiç rastlamadım, keşke burada da olsa.

Onun dışında 30-40 çeşit Çin yemeği menüde sizi bekliyor. Orada bulunduğum sırada menüde bulunan pekçok yemeğin tadına baktım ama en fazla hoşuma giden ananaslı tavuk olmuştu.

Au Nid d'Hirondelle'de güzel Fas şarapları da bulunuyor. Tavsiyem Çin yemeğinin yanına güzel ve ucuz bir Fas şarabı olan kırmızı Cuvee de President almanız.

Telefon: 022 206442
Adres: 341, Boulecard Zerktouni Casablanca Fas
View Larger Map

18 Mart 2009 Çarşamba

Goreme Muhallebicisi
Kurtuluş'ta Kurtuluş Caddesi üzerinde pek bir salaş ama lezzetli bir mekan. Göreme Muhallebici 1965'te kurulmuş, bu tip muhallebi ve tavuk ürünleri yapan yerlerden çok az kaldı, Göreme Muhallebicisi inatla işine devam ediyor. 40 yıldan uzun geçmişiyle Kurtuluş'un simgesi olmuş yerlerden biri.

Göreme Muhallebicisinde muhallebi, kazan dibi, keşkül, aşure, güllaç, ekmek kadayıfı ve sütlaç var. Ayrıca yiyecek olarak tavuk suyu çorba, tavuklu pilav, tavuk etli pilav ve kuru fasülye var.

Tavuk suyu çorbası insana ilaç gibi geliyor. Muhallebicinin duvarında da zaten tavuk suyu çorbanın ne tip rahatsızlıklara iyi geldiğini anlatan gazetelerden kesilmiş haberler var. İçine limon sıkıp az da karabiber döktüğünüz zaman çorba içinizi ısıtıyor. Daha önce başka bir sefer geldiğimde kuru fasulyelerini de yemiştim. Kurufasulyeleri idare eder ama tatlıları ve tavuk ürünleri kadar başarılı bulmadım.

Göreme Muhallebicisinde esas ürünler tatlılar. Buraya gittiğim birkaç seferde değişik tatlılarını denedim. Kazandibi, keşkül, muhallebi gibi ürünleri başarılı. Keşkülde vanilya tadını net olarak alıyorsunuz, geleneksel tatlılarımızda vanilya olmaz derler ama yine de bana lezzetli geldi. Krem şokolaları pek başarılı değil, yeterince çikolata ve kakao tadını alamıyorsunuz.

Göreme Muhallebicisinde çıktıktan sonra yapılacak en iyi hareketlerden biri kanımca hemen yanındaki Tuana Şarküteri'ye uğrayıp enfes topiği ve midye dolmasından alıp evin yolunu tutmak olur kanaatindeyim.

Telefon: 0212 246 53 67
Adres: Kurtuluş Caddesi No.82 (İş Bankası karşısı, Tuana Şarküteri yanı)


View Larger Map

Abdusselam


Abdüsselam Eskişehir'in kendine özgü soslu köfteli kebabını yapan yerlerden biri. Tam bir kolesterol bombası olan kebap bir o kadar da lezzetli. Abdüsselam (Abdülselam değil) Eskişehir'de Vergi Dairesinin karşısında bir pasajın içinde, yerini bilmeyen için bulmak biraz zor ama etrafta kime sorsanız hemen yeri gösteriyor. Abdüsselam yaklaşık 20 sene önce yine aynı caddede 200 metre uzaktaydı, ne zaman yakınından geçseniz mis gibi kızarmış tereyağı sizi dükkana çağırırdı. Abdüsselam'ın şimdiki sahipleri eski Abdüsselam'ın yanında çalışarak ise başlamışlar, daha sonra ise eski sahibinden işi devralmışlar. Tatar olan Nejdet Bey ve eşi çalıştırıyor Abdüsselam'ı, pek toparlak ve şirinler besbelli müşterilere sunarken bol bol kendileri de bolca kebap yiyorlar.

Abdüsselam'da amiral gemisi yoğurtlu karışık duble porsiyon balaban kebap. Tatarca ve eski Türkçede balaban büyük anlamına geliyor. Nejdet Bey biz eskiden Abdüsselam'da çalışırken duble karışık kebaba kendi aramızda balaban derdik diye anlatıyor. Buradan Eskişehir kebabı markalaşmış ve "balaban" adını almış. Balabanı sadece köfteli ya da köfte şiş karışık alabiliyorsunuz. Abdüsselam'da ve Eskişehir'de köftelerin kendine has başka yerde bulamayacağınız lezzeti var. Bu köftenin dana kaburga eti kullanılarak yapılmasından kaynaklanıyor.

Balabanda önce kayık tabağa dilimlenmiş pideler diziliyor. Bu pideler üzerlerine et suyu dökülerek ıslatılıyor ve et suyunun fazlası süzülüyor. Daha sonra pidelerin üzerine sıcak salça sosu ve yoğurt dökülüyor. Bunun üzerine ızgarada kızarmış köfte ve şişler diziliyor. En son köftelerin ve pidelerin üzerine bol kızgın tereyağı dökülüyor, tabağın yanına birkaç dilim domates ve acı taze biber konulup servis yapılıyor. Nejdet Usta şiş için etin öncelikle sinir ve yağlarını temizliyor. Daha sonra et tuzlanıyor ve zeytinyağı ekleniyor ve 3 gün boyunca buzdolabında dinlendiriliyor. Bütün bu işlemin amacı çok yumuşak bir et elde etmek, gerçekten de Abdüsselam'da yediğiniz şişin eti çok yumuşak bir et. Köftede ise dananın kaburga kısmı kullanılıyor. Et iki kere çekiliyor, içine ekmek, rendelenmiş soğan ve karabiber ekleniyor ve köfte de bir miktar dinleniyor. Yediğiniz zaman köftenin özellikle kaburga etinden olması sebebiyle eşsiz bir tadı olduğunu görüyorsunuz.

Abdüsselam'da balabanın sorpası (Tatarca et suyu veya yemeğin suyu demek) bol olsun derseniz kebaba sosu daha fazla koyacaktır. Bir de balabanla şıra suyu içmek adettir.
Abdüsselam'dan mutlu mesut ve yarım kilo daha almış olarak ayrılıyorsunuz. Amiral gemisi olan yoğurtlu köfte şiş karışık kebabın porsiyonu 11TL, sadece köfte 9TL, sadece şiş ise 13TL (fiyat bilgisi en son Ekim 2011'de güncellenmiştir).

Internet sitesi: http://www.balabankebap.com.tr/
Telefon: 0222 231 14 44
Adres: Arifiye Mahallesi Belediye Sokak Pasaj içi Eskişehir


View Larger Map

17 Mart 2009 Salı

Koco - Moda Park Lokantasi

Blogumda genelde nispeten daha az bilinen ama lezzetli yemek sunan yerleri yazmaya çalışıyorum. Koço bu tanıma tam olarak uymuyor ve halihazırda gayet iyi tanınıyor ama benim için çok özel bir yer olan Koço'yu yazmadan edemeyeceğim.

Koço'nun benim için özel olmasının sebebi bana balık yemeyi sevdiren yer olması. 24-25 yaşıma kadar ağzıma balık koymazdım, kokusu bana itici gelirdi. Birgün Koço'ya gittim ve balık yemeyi sevmeye başladım. Şimdi aşağı yukarı her hafta balık yiyorum.

Koço'nun bana balığı sevdirmesindeki en önemli sebep balıklarının tazeliği. Balıklarda kesinlikle itici bir koku yok, balıkların herbiri günlük olarak geliyor. Şef garson Tanaş Bey'e hangi balığı tavsiye ederseniz diye sorduğunda mutfaktaki en lezzetli balıkları size söyleyecektir. Mezeler de çok taze ve lezzetli. Tereyağında karidesi, kalamarı ve eğer mevsimindeyse deniz börülcesini denemenizi tavsiye ederim. Salataları da aynı tazelikte ve lezzette. Mevsim salatası, roka salatası ya da çoban salata leziz ve Koço'dan bekleyeceğiniz gibi zeytinyağı ile tatlandırılmış. Aslında Koço tüm yemeklerini sade ve çok süsleme yapılmadan sunuluyor. Kullanılan malzemelerin tazeliği ve lezzeti Koço'daki yemeklerin lezzetini oluşturuyor.

Yemekten sonra ise hala midenizde yer kaldıysa sufleyi denemenizi öneririm. Suflenin yapılması 20-30 dakika sürüyor, eğer yiyecekseniz önceden sipariş vermenizde fayda var. Ya da tatlınızı Koço'da almayıp Dondurmacı Ali Ustaya uğrayıp Santa Maria dondurma yiyebilirsiniz.

Koço'da servis hızlı ve garsonlar işlerinde çok başarılılar. Çoğunu 10 seneden uzun zamandır tanıyorum. Baharda ve yazda Koço teras kısmını da açıyor ve açık havada yemek yiyebiliyorsunuz.

Koço uzun zamandır Moda'da güzel balık yiyebileceğiniz tek mekandı. Yakın zamanda yanında Cibalikapı Balıkçısının açılması ile Moda bir alternatife daha sahip oldu.

Koço fiyat olarak çok ucuz değil. Soğuk mezelerden beyaz peynir 5tl, lakerda 10tl, deniz börülcesi 8tl, midye tava 10tl... Izgaralardan çinekop 30tl, palamut 25tl, kılıç şiş 35tl, lüfer 50tl (fiyat bilgisi en son Ağustos 2011 de güncellenmiştir).

Telefon: 0216 3360795
Adres: Moda Caddesi No. 265 Kadıköy İstanbul


View Larger Map

Koyum Pide


İstanbul'da yediğim en lezzetli Karadeniz Pidelerinin yapıldığı yer. Moda Caddesi üzerinde 15 yıldır hizmet veriyor.

Köyüm Pide'de pide hamurunu ince açıyorlar. Ama çok ince değil, hamur kıtır olmuyor hala yumuşak kalıyor ve yendiği zaman çok şişkinlik yapmıyor. Kullandıkları malzemeler kaliteli. Bir ara pastırmalı kaşarlı pidelerine takmıştım ve birgün mutfaklarına inip ne tip pastırma kullandıklarına bakmıştım. Şu an markasını hatırlamıyorum ama iyi markalardan birini kullanıyorlardı, ucuza satılan pastırmalardan değildi. Pastırmalı kaşarlı pideleri dışında kuşbaşılı pideleri de enfes. Çeşitli malzemelerle yaptıkları açık ve kapalı 20-25 çeşit pideleri var. Klasik pidelerde ayrı olarak hünkar beğendili, enginarlı, ıspanaklı, karidesli, vejeteryan pide çeşitleri de mevcut.

Köyüm Pide'ye gittiğim zaman yemeden edemediğim şeylerden bir de ezogelin çorbası. Bu çorbayı enfes bir evyapımı özel salça ile yapıyorlar ve bu çorbayı çok lezzetli kılıyor. Yanında ise fırından yeni çıkmış pide ile elinizi ve ağzınızı yaka yaka bu çorbayı içmek çok keyifli.

Köyüm Pide'de ayrıca kurufasulye, tavuk kanat, mantı, künefe gibi yiyecekler de var.

Telefon1: 0216 345 09 09
Adres1: Moda Caddesi No. 256/27 Kadıköy İstanbul (Aşağıdaki harita bu adresi gösteriyor)

Telefon2: 0216 360 98 62
Adres2: İnönü Caddesi Park Apt. No.19/2 Sahrayıcedit Kozyatağı İstanbul

Telefon3: 0216 360 03 66
Adres3: Tütüncü Mehmet Efendi Cad. No.31 Göztepe İstanbul


View Larger Map

Erkonyalilar


Konya etli ekmeğinin lezzetli yapıldığı mekanlardan biri. Ben Moda'daki şubelerine defalarca gittim. Moda'da tramvayın geçtiği yol üzerinde Moda İlköğretim okulunun yakınında yeri. İlk şubelerini Bostancı'da açmışlar, ayrıca yakın zamanda Ataşehir ve Kozyatağı'nda da şubeleri açılmış.

Peki etli ekmeğin lahmacundan farkı nedir? İlk gözle görülen farkı etli ekmekte kıyma harcının içine soğan ve maydanoz koyulmuyor. Yemeye başladığınızda farkediyorsunuz ki etli ekmek lahmacunlar kadar kuru değil, daha sulu ve biraz daha yağlı bir kıvama sahip. Bu da etli ekmeğin koyun etinden yapılmasından kaynaklanıyor.

Etli ekmeğin yanında bana göre en güzel gideni kuru soğan ve içecek olarak da ayran. Erkonpi'de (ErKonyalılar ismini bu şekilde kısaltmış) pidenin yanında genellikle domates ve taze maydanoz getiriyorlar. Ama siz siz olun kuru soğan da istemeyi ihmal etmeyin, etli pidenin tadını nefis tamamlıyor.

ErKonyalılar'da etli ekmek yanında çorba, döner, kuzu tandır, künefe gibi başka ürünler de var. Ama açıkçası bana göre asıl ürünleri etli pideleri, döneri de kuzu tandırı da künefeyi de daha iyi yapan birçok yer var.

Telefon1: 0216 345 94 21
Adres1: Şair Nefi Sokak No 24 Moda İstanbul

Telefon2: 0216 410 50 20
Adres2 (Merkez): Vükela Cad. No.40 Bostancı İstanbul

Telefon3: 0216 456 88 99 
Adres3 (Ataşehir): Gime Cad. No.25 Ataşehir İstanbul

Telefon4: 0216 384 00 43 
Adres4 (Kozyatağı): İnönü Cad. No.88 Kozyatağı İstanbul

Sirin Kebap Salonu

Şirin Kebap Salonu Pangaltı'da hemen Ergenekon Caddesinin girişinde (Ramada Oteli tarafındaki girişte). Yemeksepetinden sipariş verirken şans eseri keşfettiğimiz burayı yazmamın sebebi Şirin Kebap Salonunun muhteşem lahmacunu, diğer yemeklerinden çorbasını ve dönerini denedim ama bunlar vasat geldi. Ama lahmacunu gerçekten harika yapıyorlar, tam benim sevdiğim şekilde: Urfa usulü, yumuşak hamurlu ve kıyması orta yağlı.Lahmacunlar oldukça büyük boyda, 1 ya da 2 lahmacunla doymak mümkün. Yumuşak hamurlu lahmacun yapıyorlar. Ayrıca Almanya usulü lahmacun içi döner dürümleri de var.

Telefon: 0212 231 36 97 / 343 48 43 
Adres: Ergenekon Caddesi No.4 Pangaltı Şişli İstanbul


View Larger Map

Cin Lee Restaurant


Çin Lee Nişantaşı'nda 1 ay kadar önce açılmış bir restoran. Restoranın uzun uzun oturulup yemek yenecek yerden çok girip birşeyler yenip çıkalacak havası var, Beyoğlu'ndaki Çin Büfeyi andırıyor biraz. Asya ve özellikle Çin yemeklerine merakım yüzünden bu yeri ziyaret etmem fazla zaman almadı.

Restoran sahipleri ve mutfakta çalışanların hepsi Çinli, sadece garsonlar Türk. İçeride 12 tane kadar masa var, ilk dikkatimi çeken şeylerden biri mutfağın restorandan duvarla değil camla ayrılmış olması oldu. Bu sayede mutfakla yemeklerin pişirilmesini canlı olarak seyredebiliyorsunuz.

Ben gittiğim birkaç seferde wonton çorbası, sebzeli çorba, limonlu tavuk, sebzeli tavuk gibi şeyler yedim. Wonton çorbasını beğendim herkese tavsiye ederim. Çorbanın içine koydukları wonton'lar yani mantılar çok lezzetli. Bu çorbaya yapılması gerektiği gibi nefis bir koku veren az susam yağı koymuşlar. Bunun dışında çorba suyunun üzerinde kıyılmış taze soğan var. Yemeklerin yanında maalesef Türkiye'deki Çin lokantalarında yaygın olarak rastladığımız pul biber ve yağ karışımını getiriyorlar. Halbuki Singapur ve Hong Kong'taki restoranlarda usul acı biberleri ince ince doğrayıp tuzlu ve pirinç sirkesi içine koymak, bizde de böyle yapılmasını tercih ederdim.

Bunun dışında yediğim diğer yemeklerde oldukça lezzetli idi. Çin Lee Restaurant'ta yemeklerin lezzeti Chinese In Town ya da Sushico gibi restoranların lezzetinden az değil. Çin yemeğinin Türkiye'de muhtemelen en iyi yapıldığı Hilton otelindeki Dragon Restaurant'a henüz gitmedim ama Çin Lee Restaurant'taki yemeklerin lezzetinin Türkiye'deki ortalama Çin restoranlarının üstünde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Çin Lee Restaurant'ta fiyatlar genel olarak hesaplı. Kişi başı içecek dahil 15-20TL arası hesap gelecektir. Ayrıca 10 ile 13.5 TL arasında değişen içeceğin de dahil olduğu fiks menü seçenekleri de var. Çin Lee haftanın hergünü 11:30-22:30 arası açık.

Giderseniz tavsiye edeceğim yemekler wonton çorbası, udon çorbası, limonlu tavuk ve karışık sebze olur.

Yakın zamanda Çin Lee menüsünü genişleterek Japon yemekleri de sunmaya başladı. Çin Lee'nin sahipleri aynı zamanda Nişantaşı Şakayık Sokakta bulunan Sushi & Noodle House'un sahipleri olduğu için sürpriz bir gelişme değil. Çin Lee'de Japon yemeklerinin henüz tadına bakamadım. Kasım 2009'da yenilenmiş haliyle en son menüleri aşağıdaki şekilde.


Telefon: 0212 296 88 11 / 296 88 12
Adres: Rumeli Caddesi 69/A Nişantaşı İstanbul


View Larger Map

Akdeniz Hatay Sofrasi

Aksaray Metro İstansyonunun yakınında Historia Alışveriş Merkezi yanında Akdeniz Hatay Sofrası. 1985 yilinda kurulmuş Akdeniz Hatay Sofrası İstanbul'daki pekçok Hatay restoranının ağabeyi konumunda. Burada sunulan yemeklerin lezzetini anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalır. Burayı Hatay'lı bir baba ve oğlu işletiyor, kullandıkları malzemelerin çoğunun Antakya'dan getiriyorlar, zaten restoranın içinde bu ürünlerin satıldığı mini bir market de var.


Restoran sigara içilmeyen alt kattan ve sigara içilebilen üst kattan oluşuyor. Mutfağı alt katta açık mutfak. Akdeniz Hatay Sofrası'nın pazar sabahları brunch'ı var, aslında burada bulunan kebap dışındaki lezzetleri tatmak için brunch'a gitmek gerekiyor. Brunch'ta 121 çeşit ürünü sunuyorlar (gittim gördüm, saymadım ama hakikaten 121 çeşit vardır). Burada bu mezeleri, yöresel peynirleri, biberli ekmeği, katmeri ve daha çok birçok şeyi tadabilirsiniz. Üstelik 21TL gibi çok hesaplı bir fiyatı var brunch'ın. Brunch ile ilgili detaylı yazımı bu linkte bulabilirsiniz.


Aktakya coğrafi konumu itibariyle Arap ve Mezopotamya mutfaklarından lezzetleri barındıran bir yer, Türkiye'nin başka yerlerinde yiyemeyeceğimiz lezzetlere burada rastlıyabiliyoruz. Akdeniz Hatay sofrasında bulunan mezelere örnek vermek gerekirse muhammara, zahter salatası, bakla ezme, humus, çökelek salatası, mütebbel, tabbuli, mekduz ve babagannuş mezelerden bazıları. Akdeniz Hatay Sofrasına sadece mezeleri için bile gidilip mezeler ile doyulabilir.


Akdeniz Hatay Sofrasında tadına baktığım lezzetli mezelerden bir tanesi muhammara idi. Bu lezzetli mezenin yapımında domates ve biber salçası, ceviz, sarımsak, kekik, kimyon ve zeytinyağı kullanılıyor. Akdeniz Hatay Sofrası tüm bu malzemeleri Hatay'dan getiriyor. Burada yediğim muhammara kadar lezzetlisini ancak Türkiye dışında Lübnan restoranlarında yemiştim, salçası ve ceviziyle tadı harikaydı.Zahter salatası muhteşem, Hatay'a özgü bu yabani kekiğin yine Hatay zeytinyağı ile buluşması muhteşem olmuş. Yaban kekiği dışında salataya taze soğan, taze kırmızı biber, maydanoz ve Hatay yöresi zeytini giriyor. Ayrıca yine Antakya zeytini kullanılarak yapılan yarma zeytin salatasını tavsiye ederim. Bu salatayı benim gibi seviyorsanız yiyebileceğiniz diğer yerler Eminönü'nde Hamdi Restoran ve Ahırkapı'da Giritli.
Kebaplar da mezeler gibi çok lezzetli Akdeniz Hatay Sofrasında. Metrelik kebap diye metre ile sattıkları bir kebapları var. Hatay'a özgü kebaplar yemek isterseniz tepsi kebabı, tuzda tavuk, tuzda et, belen tava deneyebilirsiniz. Çorbalardan ise yöresel olarak ekşi aşı ve yoğurt aşı var.

Akdeniz Hatay Sofrası'nın yemeklerin lezzeti ve bu lezzetleri başka biryerde zor bulunacağı düşünülürse fiyatları çok uygun. Akdeniz Hatay Sofrası şu anda nispeten az tanınıyor, buranın daha fazla tanınmasıyla tahminim fiyatları da diğer yerler gibi artmaya başlayacaktır.

Telefon: 0212 531 33 33
Adres: İskenderpaşa Mahallesi Ahmediye Caddesi 44/A
Vatan Hastanesi karşısı Fatih İstanbul

Namli Rumeli Koftecisi

Sirkeci'de Nimet Abla milli piyango gişesinin yanından girilen sokağın içinde Namlı Rumeli Köftecisi. Bu sokakta zaten hep lokantalar var. Namlı Rumeli Köftecisi de küçük bir dükkan, içinde belki 15-20 kişi oturabiliyor, dışarıda sokakta ise 7-8 masa daha var, görünümü ile tam bir esnaf lokantası. Tam öğle saatinde giderseniz dikkat çok kalabalık oluyor ve köfte yemek için 1 saate kadar bekleyebiliyorsunuz.

Namlı Rumeli Köftecisinin köfteleri gerçekten lezzetli. Sahibi Balkan göçmeni ve Rumeli usulü köfte yapıyor. Diğer lezzetli köfteciler gibi burası da köfteye bir miktar ekmek katıyor, ekmeksiz köfte yemek istiyorsanız hamburgeciye gidebilirsiniz :-) Köftede dana etinin döş ve kol kısmını kullanıyorlar. Baharat olarak kimyon, yenibahar ve soğan giriyor. Namlı'yı pekçok damak lezzeti sahibi en iyi köfteci olarak tanımlıyor bu görüşe ben katılmıyorum. Daha lezzetli köfte yapan yerlere örnek vermek gerekirse benim damak zevkime göre Beyoğlu'nda bulunan Köfteci Hüseyin'in ya da Eskişehir'de tren garı civarında bulunan köftecileri söyleyebilirim. Bu bahsettiğim köfteciler köfteyi biraz daha fazla baharatlı ve daha sulu yapıyorlar, bu da benim damak zevkime daha uygun.Köftenin yanında olmazsa olmazlar piyaz ve irmik helvası Namlı Rumeli Köftecisinde de var. İrmik helvası burada gerçekten enfes, daha lezzetlisini başka yerde yediğimi hatırlamıyorum.

Namlı Rumeli Köftecisinde fiyatlar çok uygun, Istanbul'da bu lezzette köfte, piyaz ve irmik helvasını yiyeceğiniz başka yer yoktur. Köftenin porsiyonu 7TL, piyaz 3TL, irmik helvası 3TL, şiş kebap 10TL (fiyat bilgileri en son Nisan 2010'da güncellenmiştir). 

Telefon: 0212 5112196
Adres: Ankara Cad. Hocapaşa Sok. No:9-11
Sirkeci İSTANBUL
Internet adresi: http://www.namlirumelikoftecisi.com


View Larger Map

16 Mart 2009 Pazartesi

Umut Ocakbasi

En az 20 senedir düzenli gittiğim yerlerden biri Beyoğlu'ndaki Umut Ocakbaşı. Sahipleri ve çalışanlarının çoğunluğu Adana'lı ve ocakbaşının nasıl olması gerektiği konusunda örnek yerlerden biri kanımca.

Aslında belki de en güzel taptıkları şeylerden biri ezme. Domatesi Adana'ya has bir satırla küçük parçalara doğrayıp içine soğan, maydanoz, tuz, kimyon ve sumak ekliyorlar. Eğer isterseniz nar ekşisi de ilave ettirebilirsiniz. Bu kadar basit birşey ezme ama birçok yerde içine salça koyuyorlar ve bence bu tadı çok bozuyor. Umut Ocakbaşında doğal malzemelerde ve el emeğiyle yapılmış lezzetli ezmeyi yiyebilirsiniz, üstelik ücretsiz olarak kıyılmış soğan ve yeşillik ile masanıza geliyor.Burada yiyebileceğiniz en güzel şeyler çöpşiş ve sebzeli kebap. Çöpşişi dana etinden yapıyorlar ve her şişin ortasında koyunun kuyruk yağından yapılmış bir yağ parçası var. Sebzeli kebapta ise kıymanın içine sarımsak koyuyorlar.  
Şu an bulunduğu yerin yanında olan yeri salaş yerleri sevdiğim için bana göre çok daha sempatikti ama yeni 5 katlı yerine de zamanla alıştık. Neyseki hala masaya örtü yerine teksir kağıdı koyuyorlar :-) Kötü olan taraflarından biri ise Efes yerine Tuborg bira vermeleri ama garsonlardan rica ederseniz karşıdaki birahaneden Efes bira getiriyorlar.

Umut Ocakbaşında kredi kartı geçmiyor. Çöpşiş 12TL, sebzeli kebap 10TL, mezeler 3TL, bira 5TL. Hesaba otomatik olarak %10 bahşiş ekleniyor. (Fiyat bilgileri en son Şubat 2010'da yenilenmiştir) 

Telefon: 0212 245 50 05
Adres: Büyükparmakkapı Hasnun Galip Sokak No:4 Beyoğlu-İstanbulView Larger Map

Adapazari Islama Kofte

Adapazarı Islama Köfte Kadiköy çarşısı içinde bulunan lezzet duraklarından biri, benim şahsen İstanbul'da en sevdiğim köftecilerden. 1965 yılından bu yana hizmet veriyor, neredeyse lise yıllarımdan bu yana yani 1990'lardan bu yana buranın müşterisiyim. En önemli ürünleri meşhur ıslama köfteleri, bunun yanında ev yemekleri de bulunuyor. Yakın zamanda Adapazarı Islama Köfte de şubeleşme atağına geçti ve İstanbul'da Maltepe ve Eminönü'nde şubeler açtılar.


Adapazarı Islama Köftecisi köfte yanında tencere yemekleri de olan bir esnaf lokantası, sabah 7'den akşam 22:30'a kadar açık. Sabah erken saatlerde mercimek, ezogelin, terbiyeli işkembe gibi güzel çorbalar içilebilir. Diğer saatlerde ise köfte ve tencere yemekleri var.

Adapazarı Islama Köftecisinde ıslama köftenin porsiyonu 7.5TL. Ancak köftede menü uygulamaları var, yani köfte piyaz ve Eker ayran hep beraber 10TL, içecek kola olursa menü fiyatı 11TL oluyor. Buranın piyazı da çok lezzetli o yüzden menü almanızı tavsiye ederim. Et yemekleri 7.5 ile 9TL arası değişiyor, çorbalar 2.5TL, sebze yemeklerinin porsiyonu 3 ile 5 TL arası değişiyor. Yani fiyatlar gerçek esnaf lokantası ayarında el yakmayan cinsten. Tüm fiyatlar en son ziyaret ettiğim Ekim 2009 tarihinde geçerli fiyatlar.


Adapazarı Islama Köftecisinin piyazında haşlanmış fasülye, soğan, domates ve biber yanında haşlanmış yumurta dilimi de bulunuyor. Çok lezzetli bir piyaz, tek eksiği yağ olarak zeytinyağı yerine çiçek yağı kullanmaları.

Tabii burada en çok yenilen yemek ıslama köfte. Bu köfteye ıslama köfte denmesinin sebebi köftenin yanında kemik suyuna ve biberli salçalı suya bandırılmış ve ızgara da ısıtılmış ekmek dilimleri. Köftelerle gelen bu ekmekler pamuk gibi yumuşak ve çok lezzetli oluyor. Lokantada bu ekmeği yiyen pekçok kişinin defalarca ilave ıslama ekmek istediklerine şahit oldum, ekmekler gerçekten köftelerle yarışır lezzette. Köfteler ufak ve yassı, bir porsiyonda 10 adet var. Köftede oldukça lezzetli, sanırım dana eti, soğan ve kimyon kullanılıyor köftenin hazırlanmasında. Köfte ve ıslama ekmek yanında biber, domates ve kıyılmış soğanla yassı köfteler servis ediliyor.


Adres1: Osmanağa Mah. Yasa Sok. No:11 Kadıköy İstanbul (haritada bu adres gösteriliyor)
Tel1: 0216 338 78 15

Adres2: Yalı Mah. Rıhtım Cad. No.25 Maltepe İstanbul
Tel2: 0216 305 83 51

Adres3: Habyar Mah. Kömürcü Bekir Sok. No.10 Bahçekapı Eminönü
Tel3: 0212 527 84 96

NiyaziBey Iskender

Bana göre İskender'in en lezzetli yapıldığı 3 yerden biri. Diğerleri merkezi Bursa'da bulunan İskender Kebap ve Ankara'daki Uludağ, ayrıca Uludağ'ın Florya'da da şubesi var ama nedense Ankara'daki kadar lezzetli gelmiyor. Kadıköy'deki şubesine en az 15 senedir gidiyorum ve şu ana kadar bir hayal kırıklığına uğramadım.NiyaziBey Yüksek Kimya Mühendisi Niyazi Manav tarafından kurulmuş ve şu an Kadıköy dışında Maltepe, Üsküdar ve Acıbadem'de de şubeleri var. Diğer şubeler hakkında adres bilgilerini internet adresleri olan http://www.niyazibey.com.tr adresinden alabilirsiniz.

NiyaziBey'de benim lezzetli iskenderleri dışında takdir ettiğim 2 şey daha var. Birincisi temizlik ve hijyen konusunda gösterdikleri hassasiyet. Deli dana krizi çıktığı geçmiş yıllarda NiyaziBey'e gittiğiniz zaman masalarda etin nereden geldiğine dair veteriner sertifikalarını bulabiliyordunuz. Ayrıca mutfakları açık mutfak ve tüm müşteriler istedikleri zaman mutfağa girip gezebiliyorlar. Kadıköy şubesinde mutfaktan kamera vasıtasıyla canlı yayın yapıyorlar ve müşteriler yemeklerin nasıl hazırlandığını ekrandan izleyebiliyor. Döner kesen kişi ise daima maske takıyor ve bu kişiden dönere bakteri, mikrop vs. bulaşması önleniyor. Diğer takdir ettiğim konu ise servisleri, Kadıköy şubesinde çalışanların pekçoğu 15-20 yıldır burada çalışan insanlar ve servis konusunda çok itinalılar.

NiyaziBey'de iskender dışında yenilebileceklerden biri perde pilavı. Bu pilav gerçekten çok lezzetli. Ayrıca önden ağız tatlandırıcı olarak getirdikleri içinde et, mantar, biber ve peynir olan minik pideler de çok lezzetli.

İskenderde özellikle takdir ettiğimiz tereyağ ve yoğurtlarının lezzeti. Tereyağlarını kendileri özel olarak ürettiyorlarmış ve yoğurtları ise Yörsan'dan geliyor. İskender diğer yerlerde gibi bir rituel halinde sunuluyor. Önce demir tabakta kapaklı olarak iskenderiniz geliyor ve garson standart olarak 'dikkat edin efendim çok sıcak' diyor. Daha sonra ise üzerine isteğinize bağlı olarak tereyağı ve yoğurt ekliyorlar.

Pide, perde pilavı ve iskenderlerinin haricinde menüde bulunan kebaplar iyi ama bu üçü kadar değil.

NiyaziBey’de iskenderin porsiyonu 16TL, bu lezzet için doğrusu çok iyi bir fiyat. Ezogelin çorbası 4TL, perde pilavı 8TL, çiğ köfte 8TL. (Fiyat bilgisi en son Ekim 2011 de güncellenmiştir)

Adres1: Halitağa Caddesi No.5/B Kadıköy İstanbul (haritada bu şube gösteriliyor)
Telefon1: 0216 414 20 25

Adres2 (Merkez): Yalı Mah. Turgut Özal Bulvarı No. 23 Maltepe İstanbul
Telefon2: 0216 459 12 50

Adres3: Ahmediye Meydanı No.2 Üsküdar İstanbul
Telefon3: 0216 310 48 21


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Kilisli Fiko


1992 yılından bu yana Kadıköy'de Rıhtım Caddesi üzerinde Haydarpaşa Garı'nın karşısında hizmet veriyor. Kadıköy'ün gizli kalmış kebap mabedlerinden biri, aslında o kadar gizli kalmışta sayılmaz içeri girdiğiniz zaman duvardaki resimlerden buraya gelmemiş ünlü yok diyorsunuz. Burası bir konteyner içinde hizmet hizmet veriyor, içeride 3 masa iyi havalarda ise dışarı atılmış 3 masa görebilirsiniz. Burası 24 saat açık biryer, canınızın istediği saatte gidebilirsiniz.

Burada yenilecek olmazsa olmaz şeylerden biri yuvalama çorbası. Et suyu, parça et, yoğurt ve nohut ile yapılan bu hafif acılı çorba gerçekten enfes. Kebapları ise ortanın üzerinde, özellkle benim hoşuma giden yanına koydukları garnitürü saç inceliğinde doğramış olmaları idi.

Fiyatlar bu tip yerlerden bekleyeceğinizin biraz üzerinde.

Telefon: 0216 418 91 95
Adres: Şahab Gülver Cad. No:1
Kadıköy Merkez

Hamov

İstanbul Feriköy'de bulunan Hamov tipik bir ev lokantası. Burayı da zaten işi annesinden devralmış Ayda Tokatlıoğlu Hanım ve kızı idare ediyorlar. Hamov Ermenicede lezzetli anlamına geliyor mutfaklarında ise Ermeni mutfağı kadar Türk mutfağı ve zaman zaman uluslararası mutfaklar (örneğin soya soslu tavuk) bulunuyor.

Burada yenilecek en lezzetli mezelerden ikisi Ermeni mutfağının olmazsa olmazı topik ve midye dolması. İstanbul'da birçok yerde topik yedim kanımca en lezzetlisi Hamov'da yapılıyor, ayrıca bir de Kurtuluş'ta bulunan Tuana Meze Evi'ni tavsiye ederim. Midye dolmaları ise çok iri ve lezzetli. Ayrıca zaman çıkardıkları sakızlı muhallebileri de enfes oluyor.

Bunların dışında her hafta günlük bir menü çıkarıyorlar. Bu menüde genelde bir çorba 2-3 sebze yemeği, 2 ev yada tavuk yemeği ve tatlı oluyor. Bu menüyü hamov.yemekler@gmail.com adresine e-mail yollayarak haftalık olarak siz de e-mail adresinize alabilirsiniz. Bu menüde çıkan yemekler de gayet lezzetli ve sağlıklı. Üstelik esnaf lokantalarının geleneği olan 'az' porsiyon Hamov'da da var. Az çorba, az yemek isteyip hem birçok şeyden tadabilir hem de ödeyeceğiniz hesabı yarıya getirebilirsiniz. Örnek bir haftalık menüyü aşağıda görebilirsiniz.


Hamov akşamları saat 8'e kadar açık. Ayrıca kilo ile yemek siparişi de verebiliyorsunuz.

Hamov 3 Ekim 2009'da Moda Kadıköy'de Hamov Corner isimli yeni bir şube açtı. Burada Feriköy gibi oturarak yemek yenmeyek ama paketle tüm Hamov lezzetleri alınabilinecek.
(Hamov menü ve fiyatları bilgisi en son Kasım 2009'da güncellenmiştir)Telefon1: 0 212 225 78 90
Adres1: Şahap Sokak No.36 Feriköy (haritada bu adres gösteriliyor)

Moda telefonu: 0216 346 77 78 / 346 74 78
Adres2: Gürbüztürk Sok. No.36 Moda Kadıköy İstanbul


View Larger Map