14 Temmuz 2012 Cumartesi

Smyrna Ege Mutfagi

Zeytinyağlı Ege yemeklerine, İstanbul’da pek de bilinmeyen Ege otlarına, Tire köftesine, hanım elinden çıkmış leziz ve hafif yemeklere hasret misiniz? İstanbul’da bu lezzetleri bulamıyorum keşke hesaplı ve iyi bir yer olsa da gitsem mi diyorsunuz? Sizi bilmem ama ben uzun zamandır İstanbul’da böyle bir yer arıyordum. Çapa’da oturan İzmirli bir yakınımızın tavsiyesiyle keşfettiğimiz Smyrna Ege Mutfağı’nı görünce uzun zamandır aradığım yerin burası olduğunu anladım.


Smyrna Ege Mutfağı’nı İzmirli Sultan Hanım çalıştırıyor, yemeklerin pekçoğu onun elinden çıkıyor. Yeri Çapa Tıp Fakültesinin hemen yanında ve Pazar hariç hergün akşam 8’e kadar açık. Tire Köftesi kargo ile Tire’den geliyor. Ege otları da aynı şekilde Tire pazarından haftalık olarak Ege Mutfağı’na geliyor.
Smyrna Ege Mutfağı çok ferah bir ortam yaratmış. Duvarlar mavi fon üzerine çiçek resimleri ile süslenmiş. Burada usül esnaf lokantası tarzı, tepsinize istediğinizi görerek seçiyorsunuz. Yemeklerin hepsi zeytinyağı ile yapılmış. Fiyatlar gayet hesaplı. Öğlen saatlerinde müşteriler çoğunlukla Çapa Hastanesi çalışanları.Adres: Molla Gürani Mahallesi Selim Sabit Sokak No.23
Tel: 0212 5341050Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: My Saved Places

2 yorum:

  1. istanbul a gelince illaki geleceğim eşrefpaşa ERDİNÇ

    YanıtlaSil
  2. Yazıyı okuyup ta gidecek olan varsa hiç zahmet etmesin.

    Gittim ama yukarıda yazılanlar ile alakası yoktu. Köfte yoktu, güzel ege yemekleri yoktu.

    Yani neticede sanki değişime uğramış gibi. Belkide el değiştirmiştir bilmiyorum. Ama durum bu şekilde.

    YanıtlaSil